Nahrávky z Javorie

V meditačním centru Javorie (MCJ) vzniklo od roku 2017 mnoho kvalitních audio nahrávek, ze kterých bychom chtěli vytvořit videa a nahrát je na YouTube kanál Centrum Javorie. Snažíme se tak podpořit MCJ a pomáháme s převedením nahrávek na YouTube. Jedná se o časově náročný proces a určitě bychom byli rádi, kdybyste se chtěli do tohoto procesu zapojit. V současné chvíli hledáme dobrovolníky pro následující činnosti.

Tvorba obrázků

Videa, která nahráváme na YouTube, vznikají tak, že spojíme audio nahrávku s obrázkem, který pro audio nahrávku vytvoříme.

Video = audio nahrávka + obrázek

Obrázek je společný vždy pro všechny audio nahrávky z jedné série (z jednoho meditačního kurzu).

Zadání pro všechny obrázky je vždy stejné:

  • 1920px (šířka) x 1080px (výška)
  • nadpis – nápis se jménem učitele (např. Bhante Sujiva)
  • podnadpis – “Javorie Meditation Centre” + rok konání kurzu (např. Javorie Meditation Centre 2017)
  • fotka učitele

Výsledný obrázek tak může vypadat například jako obrázek ke kurzu s Bhante Sujivou.

V současnosti hledáme tvůrce obrázků pro následující kurzy:

  1. Dassana 2019
  2. Gavesi 2019
  3. Hannes Huber 2020

Určitě nechceme, aby na jednom obrázku pracovali dva dobrovolníci zároveň. Pokud se tedy rozhodnete, že návrh obrázku pro MCJ vytvoříte, určitě nám dejte vědět a my vámi zvolený obrázek z výše uvedeného seznamu smažeme.

Pokud se rozhodnete, že byste chtěli vytvořit návrh obrázku, kontaktujte prosím přímo MCJ na info@javorie.com.

Oříznutí nahrávky

Na některých nahrávkách začne přednášející mluvit dlouho poté, co nahrávka začne. Posluchač proto musí dlouho čekat, než přednášejícího uslyší. Stejně tak na některých záznamech nahrávka pokračuje ještě zbytečně dlouho poté, co přednášející přestane mluvit.

Proto je potřeba některé nahrávky na začátku a na konci oříznout..

K oříznutí nahrávek používáme program Audacity. Určitě ale můžete použít program podle svého výběru. Audacity je open-source program, nemusíte tedy za jeho stažení a použití nic platit.

Audacity si můžete stáhnout přímo z jeho zdroje:
https://www.audacityteam.org/download/.

Používání je velmi intuitivní, ale vyplatí se přečíst si nějaký český návod, jak část nahrávky odstranit (ořezat ji) a nebo se můžete podívat na video návod, ze které bude možná vše jasnější.

Odstranění šumu

Některé nahrávky mají šum, který znepříjemňuje její poslech. I k jeho odstranění lze použít program Audacity. Opět je dobré podívat se na nějaký dobrý návod, jak šum z videa odstranit.

Někdy nemusí být snadné určit pomocí myši tu část nahrávky (stačí i jedna nebo dvě sekundy, delší část bude o něco lepší), ze které získáme profil šumu: tato část by určitě by  měla být bez hlasu, kašlání a chrchlání /tyto zvuky nejsou šum:)/.

Naštěstí je možné definovat část nahrávky, ze které získáte profil šumu pomocí nástroje „Začátek a konce výběru“, který najdete v patičce programu.

Přesné označení vybrané oblast je také možné pomocí funkce zoom out/in. Tu snadno můžete aktivovat tak, že zmáčknete CTRL a budete zároveň točit kolečkem dopředu (zoom in) a nebo k sobě (zoom out).

Například na tomto obrázku je dobře vidět část nahrávky, ze které jsme získali profil šumu. Je téměř 2 sekundy dlouhá. Na následujícím obrázku je ta samá část nahrávky poté, co jsme z nahrávky odstranili šum.

Na druhém obrázku reprezentuje šum ve vybrané oblasti pouze tenká čárka – nahrávka je tedy v této časti (téměř) bez šumu.

Pokud po odstranění šumu v nahrávce ještě nějaký šum zbyde, můžete celou operaci opakovat. Jako „profil šumu” vyberte napodruhé jinou oblast.

Spojení nahrávky a zvuku

Pokud máte k dispozici již hotový obrázek a ořezanou nahrávku bez šumu, můžete je v nějakém video editoru spojit a vytvořit tak video.

Video editor vhodný pro spojení obrázku a audio nahrávky máte možná již teď ve svém počítači. Součástí Windows 10 je i aplikace Fotografie (Fotky), ve které video editor najdete. Další možností je aplikace Editor videa, která je součástí některých instalací Windows 10.

Pokud ani jednu z těchto aplikací k dispozici nemáte, můžete k vytvoření videa použít program OpenShot. Jedná se opět o open-source projekt a za jeho užití nemusíte platit.

Vytvořili jsme pro vás návod, jak v OpenShot spojit zvuk a obrázek do jednoho videa.

Nahrání videí

Videa prosím nahrajte do složky, která je veřejně přístupná na adrese:
https://e.pcloud.link/publink/show?code=kZY957ZaCITHytALPVyXdTGhCLTBLj9rAAV

Před nahráním si prosím video alespoň na chvíli pusťte a pokuste se mu dát nějaký odpovídající název. Např.:

3. Meditace mettá – Ajahn Sujato 2019

Název by měl vždy obsahovat: číslo (např. 3), které reprezentuje pořadí nahrávky v celé sérii nahrávek; název nahrávky (např. Meditace mettá), který určíte krátkým poslechem části nahrávky;  jméno učitele a rok konání kurzu (Ajahn Sujato 2019).

Pokud zjistíte, že obsahem nahrávky je vedená meditace, napište do závorky za název videa výraz „(vedená meditace)“. V našem příkladu by pak vypadal název videa takto:

3. Meditace mettá (vedená meditace) – Ajahn Sujato 2019

Jestli se jedná o nahrávku s vedenou meditací či nikoli velmi rychle zjistíte tak, že si nahrávku zobrazíte v Audacity. Vedená meditace bude mít pravděpodobně úseky, ve kterých nebude žádná zvuková vlna.

Pokud je vaším prvním jazykem slovenština, počítáme s tím, že budete dávat videím slovenské názvy.

Kontakt

Pokud byste chtěli tvořit obrázky, kontaktuje přímo MCJ na info@javorie.com. Pokud byste se chtěli podílet na úpravě nahrávek a tvorbě videí, kontaktujte nás prosím na cz.pandita@gmail.com.

Napsat komentář