Obsah tohoto webu zatím hledá své konečné znění.

HLEDÁME

Milí příznivci Buddhova učení,

jmenuji se Dalibor Pavlík a od roku 2020 tvořím YouTube kanál Jižní buddhismus.

https://www.youtube.com/@JizniBuddhismus

Zároveň jsem požádal několik mých přátel, aby společně se mnou byli členy spolku Dharma zdarma z.s. Účet tohoto spolku používáme pro příjem finančních darů a pro úhradů nákladů spojených s naší tvorbou.

Tvořit audioknihy a videa o Buddhově učení mě velmi těší. A dokud budu živ a zdráv, chtěl bych v tom pokračovat. Chtěl bych se seznámit s dalšími lidmi, kteří mají stejný zájem. Proto jsem se rozhodl vytvořit tuto stránku.

Tato stránka je tedy pro všechny, kteří by společně se mnou chtěli tvořit audioknihy a videa o Buddhově učení. Určitě je ale i pro ty z vás, kdo uvažujete o nějaké vlastní buddhistické tvorbě, a to zcela po vlastní ose.

Pro volnou distribuci

Všechny audioknihy a videa tvořím pro volnou distribuci, a proto je kdokoli může kopírovat, šířit a distribuovat. To znamená, že jakmile jsou audiokniha nebo video hotové, jsou k dispozici nejen všem divákům a posluchačům, ale i těm, kteří by je chtěli distribuovat.

Pokud se tedy rozhodnete se mnou audioknihy nebo videa tvořit, můžete si je po jejich dokončení umístit na nějaký svůj YouTube, Facebook, či kamkoli jinam. Já je samozřejmě vždy nahraji na YouTube kanál Jižní buddhismus.

V některých případech musí distributor splnit podmínky, které jsou stanoveny vlastníkem původního videa nebo knihy. To je ale většinou velmi snadné. Například jednou z podmínek Buddhistické společnosti západní Austrálie je, aby jejich videa (např. videa Ajahna Brahma) nebyla komerčně využívaná.

Další informace k tématu volné distribuce najdete ve videu Když sdílíme a kopírujeme, všichni vítězíme.Proč se to vyplatí

Na rozdíl od tištěné knihy je potencionální počet uživatelů audioknihy a videa neomezený. Díky tomu jsou finanční prostředky všech sponzorů a tvůrců využity velmi efektivně.

Uvedu jeden příklad. V roce 2007 jsem vydal knihu Jak se věnovat buddhismu. Vytiskl jsem 5000 kusů. Celkové náklady byly cca 33 000 kč. Knihy jsme rozdali především v Pražském buddhistickém centru Lotus.

V roce 2022 jsem stejnou knihu, Jak se věnovat buddhismu, nechal namluvit u profesionálního interpreta, kterému jsem za namluvení audioknihy zaplatil 4000 kč. Za prvních 11 měsíců měla tato audiokniha na mém YouTube 10 000 zobrazení.

Podrobně jsem náklady na tištěné knihy a na audioknihy srovnával ve videu Proč už netisknu knihy o Buddhově učení.Zpeněžení YouTube

Občas se mě lidé ptají, jestli mám z YouTube kanálu Jižní buddhismus nějaký příjem. Určitě nemám. Existují pro to tři důvody:

  • nevyplatí se to – příjmy z YouTube jsou opravdu nízké
  • nemám k tomu povolení – některá videa přebírám z jiných YouTube kanálů a od jejich vlastníků mám zakázané, abych je jakkoli komerčně využíval
  • je to proti mému přesvědčení

Tomuto tématu jsem se podrobněji věnoval i ve videu Proč nemám příjem z YouTube kanálu Jižní buddhismus.Jak se zapojit

Hledám Dhamma (Dharma) dobrovolníky, kolegy, spolupracovníky a kamarády, kteří by společně se mnou chtěli tvořit audioknihy a videa o Buddhově učení.

Do tvorby audioknih a videí se můžete zapojit jako:

  • překladatel - umíte dobře anglicky a chtěli byste audioknihy nebo videa překládat.
  • interpret - máte doma mikrofon a dokážete přeložené texty namluvit. Mnoho populárních audionahrávek na YouTube vznikalo v domácích podmínkách.
  • sponzor - máte finanční prostředky, které byste chtěli věnovat na tvorbu audioknih a videí.
  • sponzor-organizátor - pokud máte finanční prostředky, které byste chtěli věnovat na tvrobu audioknih a videí, můžete sami tvorbu audioknih a videí organizovat. To znamená, že sami můžete vyhledat a zaplatit překladetele, který knihu přeloží; sami můžete objednat a zaplatit interpreta (herce), který knihu namluví. V takovém případě se můžu postarat pouze o povolení od vlastníků autorských práv k anglickémů originálu. Těch možností, jak spolupracovat, je opravdu hodně.

Aktuálně

V tuhle chvíli mám k dispozici několik textů. Všechny byly již přeloženy do českého jazyka. Zároveň mám povolení k jejich použití jak od autorů anglického originálu, tak od českých překladatelů. Jediné co mi chybí, jsou finanční prostředky, které potřebuji na to, abych zaplatil interpreta (herce), který texty namluví.

Co všechno se dá dělat

Dá se toho dělat opravdu hodně. Mám povolení používat knihy a videa od několika buddhistických organizací z celého světa. Všechny je zpracovat do českého jazyka je práce na několik životů. Nebo pro více lidí.

Mám dovoleno používat tyto materiály:

Pokud byste chtěli z výše uvedených videí či knih vytvořit českou verzi, určitě mě kontaktujete. Určitě ale existují i jiné knihy a videa. Pokud máte nějaký vlastní nápad, co byste chtěli tvořit, budu rád, když se o něj se mnou podělíte.

Dalibor (Borek) Pavlík
email: dalibor.pavlik@gmail.com